EXCELLENCE IN SPORTS

S.No

Rank & No.

Name of players

Event

Year

Position

WATER SPORTS
1. PC/40 Vipin Das 10th All India police water sports 2010 Bronze
2. PC/1253 M.Gopi 22nd National Championship 2011 Bronze
3. PC/353 S.K.Pandey 13th All India Police
Water Sports Championship
2013 01 Silver & 01 Bronze
4. CT/081189 Shankar Rao 13th
All India Police Water Sports Championship
2013 01 Bronze
5. PC/496 Navin kujur 22th Challenger Sprint National Rowing Championship Kolkata 2017 01 Gold
6. PC S.K. Pandey 17th All India Police Water Sport Championship Bhopal 2017 01 Silver & 01 Bronze
7. PC/3011 Amlan Das 17th All India Police Water Sport Championship Bhopal 2017 01 Silver
8. PC/3012 Asha Tigga 28th National Canoe Sprint Championship Bhopal 2018 01 Bronze
9. PC S.K. Pandey 18th All India Police Water Sport Championship Chandigharh 2018 01 Silver & 01 Bronze
10. PC S.K. Pandey 19th All India Police Water Sport Champioship Bhopal 2019 02 Bronze
11. PC/3011 Amlan Das 19th All India Police Water Sport Champioship Bhopal 2019 01 Bronze
12. PC/3012 Asha Tigga 29th National Championship New Delhi 2019 01 Bronze
13. ASI

Ms. Ragina Kiro
XIV National Kayaking & Canoeing Championship at Secundrabad in 2004 2004 01 Silver & 05 Bronze
25th National Kayaking & Canoeing Championship at Bhopal in 2005 2005 04 Silver
16th National Championship held at Roorkee in 2005 2005 04 Silver
XVII National Kayaking & Canoeing Championship at Upper Lake Bhopal in 2006 2006 01 Silver
33rd National Game held at Guwahati in 2007 2007 01 Silver
XVII National Kayaking & Canoeing Championship 2007 at Bilaspur 2007 03 Gold & 01 Silver
XIV National Championship Kayaking & Canoeing at Bangalore 2008 04 Gold
XV National Championship 2009 at Bhimtal 2009 04 Gold & 01 Bronze
XVI National Kayaking Canoeing Championship at Bhopal 2015 04 Gold & 01 Bronze
National Games Jharkand 2011 03 Gold & 02 Silver
22nd National Kayaking & Canoeing Championship at Bangalore 2011 01 Gold - 03 Silver & 04 Bronze
IVth Asian Championship at Tehran, Iran 2011 01 Bronze
35th National Game at Kerala2015 2015 05 Gold & 01 Silver
25th National Championship 2015 at Raipur 2015 04 Gold & 02 Silver
26th National Championship 2016 at Bhopal 2016 04 Gold & 01 Silver
27th National Championship 2017 at Indore 2017 04 Gold & 02 Silver
28th National Canoe Sprint Championship at Bhopal 2018 02 Gold & 03 Silver
29th National Championship New Delhi 2019 02 Gold - 04 Silver & 01 Bronze
30th National Canoe Sprint Championship Bhopal ( Madhya pradesh) 2020 03 Gold & 04 Silver
Open International Championship men and woman at upper lake bhopal ( india) 2020 02 Silver & 01 Bronze
33th National kayaking and canoeing championship Gulorbhoj udham Singh Nagar (UKD) 22- 25Aug 2022 2022 02 Gold & 02 Silver
36th National Games Gujarat 29 sep- 12 October 2022 2022 01 Gold & 02 Bronze
34th National kayaking and canoeing championship Their (Uttrakhand) August 2023 2023 01 Gold - 01 Silver & 02 Bronze
37th National Games Goa October 29- 12Nov 2023 2023 01 Gold
CYCLING
14. ASI

Ms. Deborah
National Track Cycling Championship at Amritsar 2011 02 Gold
01 Silver
65th N.T.C.C at New Delhi 2012 02 Gold
National Track Cycling Championship at Ludhiana 2012 02 Silver
International Hero Asian Cycling Championship at New Delhi, March 7th-17th 2013 2013 01 Silver
02 Bronze
Asian Cup at Thailand, 4th-6th September, 2013 2013 02 Gold
66th Senior 43nd Junior National Track Cycling Championship, Dec 2013 at Imphal, Manipur 2013 03 Gold
01 Silver
International Track cup, 10th-12th Jan 2014 at Hong Kong 2014 01 Silver
Track Asia Cup at New Delhi, 21st-23rd Nov 2014 2014 04 Gold
A.C.C Cup Track at Thailand, 10th-12th Oct 2014 2014 01 Silver
01 Bronze
35th National Games at Kerala, Jan31-Feb14 2015 2015 01 Gold
02 Silver
National Track Cycling Championship at Kerala from 18th-22nd Feb 2015 2015 02 Gold
01 Silver
Track Cup Classic Taiwan Oct 2015 2015 01 Gold
02 Silver
Track Asia Cup, 18th-20th Nov 2015 2015 01 Gold
02 Silver
Track Asia Cup at New Delhi, 14th-16th Sept 2016 2016 03 Gold
01 Silver
68th National Track Cycling Championship at Ludhiana, Punjab, Dec 16th-20th 2016 2016 02 Gold
01 Silver
69th National Track Cycling Championship at Trivandrum, Kerala, Dec 21st-25th 2016 2016 03 Gold
01 Silver
Asia Cup, 10th-12th Oct 2017 at New Delhi 2017 02 Silver
70th National Track Cycling Championship, 2nd-6th Jan 2018 at New Delhi 2018 03 Gold
Asia Cup at New Delhi, 21st-23rd Sep 2018 2018 01 Silver
71 National Track Cycling Championship, 30th Jan-03rd Feb 2019 at Jaipur, Rajasthan 2019 03 Gold
01 Bronze
National track cycling championship in Hyderabad on 27th-31st March 2021 2021 01 Gold
National Track Cycling Championship in Jaipur Rajasthan on 25th December 2021 2021 02 Silver
01 Bronze
36th National Games held at New Delhi during October 2022 2022 01 Silver
01 Bronze
74th National Track Cycling Championship held at Assam during December, 2022 2022 01 Bronze
37th National Games Goa 2023 2023 01 Bronze
VOLLEY BALL
15. HC/799 Radhakrishnan TSG Cup 2012 Winner
16. PC/719 Wilson RSC Cup 2010 Winner
17. PC/1133 Tirupathi Rao Apran Cup 2013 Winner
18. PC/2757 Ganpathi
19.  PC/2604 Yaswanth
20.  Ct/021365 Vikash Pal Singh
21.  Ct/091716 Mohan Rao
22. Ct/091832 Khusal Ranjan Roy
23.  Ct/051546 Srinivasan
24. PC/1018 Shaji Eppan State Open ARPAN Rolling Cup
&
State Open Unity Cup
&
Open Volley Ball Tournament MGINS
2014
2015
2015
Winner
Winner
Runner-up
25. PC/2049 k.Swamy durai
26.  HC/021230 Naresh Baroi
27.  Ct/091716 Mohan Rao
28.  Ct/091730 Ravishanker
29. Ct/021365 Vikash Pal Singh
30. Ct/051546 Srinivasan
31. PC/1013 Biplob Das
32. PC/719 Wilson .B
33. PC/1133 Tirupathi Rao
34. PC/2757 Ganpathi
35. PC/2604 Yeshwanth
36.  PC/1235 Shameer Ali
FOOT BALL
37.  Ct/021295 Kuldeep Minj Vice President Cup 2011 Runner
38. Ct/061049 Nicolas Vice President Cup 2012 Runner
39. Ct/061691 Frank Samuel
40. Ct/061275 Samuel
41. Ct/061108 Jessis
42. Ct/051655 Danny
43. Ct/061321 John William
44. Ct/031514 Finlayson
45. Ct/091775 Daniel
46. Ct/051681 Issacher
47. Ct/051661 Abraham
48. Ct/051659 Ceaphas
49. Ct/091813 K .Marshal
50. Ct/091816 Dannison
51. PC/2959 Martin
52. PC/2580 Joshwa
53. PC/2580 Misael
54. PC/2528 Sabulan
55. PC/2952 Phillimon
56. PC/2941 Ablebert Francis
57. DY.SP P.S. Themrican Vice President Cup & State Foot Ball Championship 2013
2014
2015
Runner-up
Runner-up
Winner
58. CT/061049 Nicolas
59. CT/061108 Jesies
60. CT/0611275 Samuel
61. CT/061321 Johan Velliam
62. CT/051681 Issacher
63. CT/051659 Cephas Rohit
64. CT/051655 Danny
65. CT/031514 Danniel
66. CT/091813 K. Marshal
67. Ct/091775 Finlayson
68. CT/091816 Danison
69. CT/091805 Shamsudeen
70. PC/2956 Martin
71. PC/2959 Joshwa
72. PC/2580 Misael
73. PC/2528 Sabulan
74. PC/2527 Phillimon
75. PC/2941 Andrew
76. PC/2921 Saw Salmon
top