EXCELLENCE IN SPORTS

S.No

Rank & No.

Name of players

Event

Year

Position

WATER SPORTS
1. PC/40 Vipin Das 10th All India police water sports 2010 Bronze
2. PC/1253 M.Gopi 22nd
National Championship
2011 Bronze
3. PC/353 S.K.Pandey 13th All India Police
Water Sports Championship 2013
2013 01 Silver & 01 Bronze
4. CT/081189 Shankar Rao 13th
All India Police Water Sports Championship 2013
2013 01 Bronze
3. ASI

Ms. Ragina Kiro
23rd National Kayaking Championship 2013 Gold
IVth Asian championship at Iran 2013 Bronze
35th National Game at Kerala2015 2015 05 Gold & 01 Silver
CYCLING
1. ASI

Ms. Deborah
20th Junior Asian cycling championship, New delhi 2013 01 Silver
02 Bronze
ACC Track Asia cup, Thailand 2013 02 Gold
Track Asia cup, New delhi 2014 04 Gold
National game kerala 2015 01 Gold
01 Silver
66TH Naional track cycling championship 2014 03 Gold
01 Silver
Taiwan Cup track cycling championship 2015 01 Gold
03 Silver
01 Bronze
VOLLEY BALL
1. HC/799 Radhakrishnan TSG Cup 2012 Winner
2. PC/719 Wilson RSC Cup 2010 Winner
3. PC/1133 Tirupathi Rao Apran Cup 2013 Winner
4. PC/2757 Ganpathi
5.  PC/2604 Yaswanth
6.  Ct/021365 Vikash Pal Singh
7.  Ct/091716 Mohan Rao
8. Ct/091832 Khusal Ranjan Roy
9.  Ct/051546 Srinivasan
10. PC/1018 Shaji Eppan State Open ARPAN Rolling Cup
&
State Open Unity Cup
&
Open Volley Ball Tournament MGINS
2014
2015
2015
Winner
Winner
Runner-up
11. PC/2049 k.Swamy durai
12.  HC/021230 Naresh Baroi
13.  Ct/091716 Mohan Rao
14.  Ct/091730 Ravishanker
15. Ct/021365 Vikash Pal Singh
16. Ct/051546 Srinivasan
17. PC/1013 Biplob Das
18. PC/719 Wilson .B
19. PC/1133 Tirupathi Rao
20. PC/2757 Ganpathi
21. PC/2604 Yeshwanth
22.  PC/1235 Shameer Ali
FOOT BALL
1.  Ct/021295 Kuldeep Minj Vice President Cup 2011 Runner
2. Ct/061049 Nicolas Vice President Cup 2012 Runner
3. Ct/061691 Frank Samuel
4. Ct/061275 Samuel
5. Ct/061108 Jessis
6. Ct/051655 Danny
7. Ct/061321 John William
8. Ct/031514 Finlayson
9. Ct/091775 Daniel
10. Ct/051681 Issacher
11. Ct/051661 Abraham
12. Ct/051659 Ceaphas
13. Ct/091813 K .Marshal
14. Ct/091816 Dannison
15. PC/2959 Martin
16. PC/2580 Joshwa
17. PC/2580 Misael
18. PC/2528 Sabulan
19. PC/2952 Phillimon
20. PC/2941 Ablebert Francis
21. DY.SP P.S. Themrican Vice President Cup & State Foot Ball Championship 2013
2014
2013
Runner-up
Runner-up
Winner
22. CT/061049 Nicolas
23. CT/061108 Jesies
24. CT/0611275 Samuel
25. CT/061321 Johan Velliam
26. CT/051681 Issacher
27. CT/051659 Cephas Rohit
28. CT/051655 Danny
29. CT/031514 Danniel
30. CT/091813 K. Marshal
31. Ct/091775 Finlayson
32. CT/091816 Danison
33. CT/091805 Shamsudeen
34. PC/2956 Martin
35. PC/2959 Joshwa
36. PC/2580 Misael
37. PC/2528 Sabulan
38. PC/2527 Phillimon
39. PC/2941 Andrew
40. PC/2921 Saw Salmon
HELP LINE
top